GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Uppläggningsfat 4914483
*
nr 491 4483
Uppläggningsfat
Pyro, Gefle, Dia31, (kantnagg på undersida)
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 oktober 2007
kl 17:35:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/10 14:46:10
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Pyro
Wilhelm Kåge (1889-1960) och Gustavsberg presenterade Gustavsbergs första ugnssäkra servis Pyro på Stockholmsutställningen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle gustavsberg kantnagg på undersida keramik pyro svensk keramik svenska keramiker uppläggningsfat wilhelm kåge
-
9158 Kaffe-/ teservis
40 delar, Japan, dekor av körsbärsblom och fågel, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:49
-
9217 Matservisdelar
28 delar, Rosenthal, Maria Björnbär, 12 mattallrik..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:05
-
2048 Matservisdelar
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Ranka" Gustav..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:41
-
9060 Uppläggningsfat
+ brickor, nysilver, 6+ 2. Längd: 23-28 cm +, diam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:13
-
9055 Uppläggningsfat
+ såsskål, tidigt 1900-tal, Göteborg, Rörstrand, p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:41
*
Uppläggningsfat
nr 491 4483
Uppläggningsfat
Pyro, Gefle, Dia31, (kantnagg på undersida)
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 oktober 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/10 14:46:10 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Pyro
Wilhelm Kåge (1889-1960) och Gustavsberg presenterade Gustavsbergs första ugnssäkra servis Pyro på Stockholmsutställningen 1930.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Pyro
Wilhelm Kåge (1889-1960) och Gustavsberg presenterade Gustavsbergs första ugnssäkra servis Pyro på Stockholmsutställningen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle gustavsberg kantnagg på undersida keramik pyro svensk keramik svenska keramiker uppläggningsfat wilhelm kåge
-
9158 Kaffe-/ teservis
40 delar, Japan, dekor av körsbärsblom och fågel, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:49 -
9217 Matservisdelar
28 delar, Rosenthal, Maria Björnbär, 12 mattallrik..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:05 -
2048 Matservisdelar
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Ranka" Gustav..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:41
-
9060 Uppläggningsfat
+ brickor, nysilver, 6+ 2. Längd: 23-28 cm +, diam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:13 -
9055 Uppläggningsfat
+ såsskål, tidigt 1900-tal, Göteborg, Rörstrand, p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:41